TIFF (.tif) to format, który pozwala na zapisywanie prac bitmapowych. Często używany jest przez profesjonalistów z racji na możliwość zapisywania różnorodnych przestrzeni kolorystycznych, dodatkowych warstw oraz kanałów. Dodatkowo obsługuje tylko bezstratne kompresje, więc nie ma ryzyka, że zapisany obraz będzie odbiegał od oryginału. Wszystko to sprawia, że jest to bardzo dobry format pliku do zapisywania wersji roboczych grafik. Niestety w przypadku przygotowania prac do druku jego uniwersalność ma swoje wady.
Pierwszą jest możliwość zapisywania wielu warstw, w tym warstw tzw. warstw przekształceń, wraz z maskami. Tego typu obiekty mogą być nieprawidłowo interpretowane przez urządzenia drukujące co skutkuje różnicami pomiędzy projektem a wydrukiem. Dlatego nasz system w momencie wykrycia dodatkowych warstw w pliku TIFF wyświetli komunikat, że dany plik nie nadaje się do druku.
Podobnie jest w przypadku tzw. dodatkowych kanałów. W dokumencie TIFF można zapisać dowolną ilość dodatkowych kanałów, które mogą pełnić role masek lub specjalnych kolorów. Niestety podczas druku również uzyskiwany rezultat może być inny od tego co widać na ekranie podczas projektowania. Dlatego w przypadku plików TIFF z dodatkowymi kanałami nasz system nie zaakceptuje ich do druku.
Dlatego jeżeli chcesz zapisać pracę do druku w formacie TIFF należy najpierw ją spłaszczyć (tak aby nie zawierała dodatkowych warstw) oraz usunąć wszystkie dodatkowe kanały. W innym wypadku nasz system nie pozwoli na przekazanie takiego projektu do druku.