JAK PRZYGOTOWAĆ PRACĘ DO DRUKU W FORMACIE PDF

Przygotowanie prac do druku w formacie PDF wymaga pewnej wiedzy w zakresie poligraficznym, chociażby:

  • jak w dokumencie PDF są traktowane i zapisywane bitmapy (rozdzielczość/kompresja)
  • co to są spady i kiedy należy ich unikać
  • jak ustalić przestrzeń kolorystyczną w której zapisywane są barwy
  • jak załączyć profile kolorystyczne załączonych w pliku bitmap
  • jak załączyć czcionki użyte w elementach tekstowych

Brak odpowiedniej wiedzy może spowodować, że osoba początkująca popełni wiele błędów podczas zapisywania projektu do druku w formacie PDF i ostateczny rezultat nie będzie zgodny z oczekiwaniami.

Poniżej prezentujemy krótki instruktarz/poradnik jak zapisać projekt w formacie PDF i na co przy tej okazji zwrócić uwagę. Jeżeli porady w tym tekście wydają się niezrozumiałe, sugerujemy stosowanie formatów takich jak JPG, PNG lub TIF.

Skoro zapisywanie do format PDF jest tak skomplikowane, to jaki sens ma stosowanie tego formatu przy pracach artystycznych?

Format PDF w odróżnieniu od formatów JPG, PNG oraz TIF poza bitmapami pozwala na dołączenie w projekcie tekstów oraz elementów wektorowych. Dlatego jest używany przez twórców, którzy w swoich projektach używają dużo tekstów oraz wektorów. Nie znaczy to, że w pliku JPG czy PNG nie będzie można umieścić żadnych tekstów – oczywiście będzie można, ale zostaną one zamienione na piksele zamiast pozostać w formie czcionek lub krzywych. W rezultacie, w przypadku bitmap o niskiej rozdzielczości na tekstach może być zauważalny efekt tzw. schodkowania (krawędzie nie będą równe tylko postrzępione w rezultacie zamiany na piksele bitmapy).

Na co więc należy zwrócić uwagę przy zapisywaniu projektu w formacie PDF?

Nasz poradnik przygotowaliśmy na podstawie ustawień programu Adobe Illustrator.

Krok 1.

Opcję Trybu kolorów dokumentu należy ustawić na RGB, gdyż ze względu na zakres kolorów uzyskiwanych przez atramentowe drukarki pigmentowe, stosowanie przestrzeni CMYK powoduje zubożenie nasycenia barw i pogorszenie jakości przejść tonalnych.

Krok 2.

W oknie ustawień parametrów pliku PDF najpierw trzeba określić kompresję i próbkowanie (resamplowanie) bitmap. Jeżeli ich rozdzielczość jest zbyt duża, co również może mieć negatywny wpływ na jakość wydruku.

Sugerujemy ustawienie próbkowania do 300dpi dla obrazów powyżej 350dpi oraz stosowanie kompresji JPEG z Maksymalną jakością obrazu.

Wyjątek stanowią monochromatyczne obrazy bitmapowe, których nie zalecamy resamplować ani kompresować do formatu uJPEG.

Krok 3.

Kolejny krok to ustawienie tzw. spadów. W przypadku wydruków artystycznych, gdzie każdy jest ręcznie przycinany po krawędzi spady, ani inne oznaczenia drukarskie nie są potrzebne. Dlatego należy ustawić rozmiar spadów na zero.

Krok 4.

Ostatni aspekt zapisu projektu do pliku PDF to załączenie profili kolorystycznych użytych w bitmapach osadzonych w projekcie.

W sytuacji gdy w dokumencie PDF występują teksty, bardzo ważne jest, aby do dokumentu zostały dołączone czcionki użyte w tych tekstach. W przypadku programu Adobe Illustrator jest to robione automatycznie, jednak w innych programach trzeba wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach eksportu do PDF.

Ostatnia kwestia to ilość stron oraz wymiary pliku do druku. Nasz system obsługi zamówień akceptuje tylko i wyłącznie jednostronicowe dokumenty PDF. Nie pozwala na skalowanie dokumentów PDF czy dodawanie marginesów. Projekty graficzne przesłane w formacie PDF będą wydrukowane w rozmiarze jaki został zdefiniowany w projekcie. Należy jednak pamiętać, że nie przyjmujemy do realizacji prac, których krótszy bok jest mniejszy niż 200 mm zaś dłuższy bok przekracza 600 mm.

W przypadku przesłanych przez nas system plików PDF, w przypadku wykrycia nieprawidłowości, użytkownik zostanie o tym poinformowany w odpowiednim komunikacie.