NA MARGINESIE – CZYLI PO CO MARGINESY W WYDRUKACH ARTYSTYCZNYCH

W przypadku reprodukcji/wydruków artystycznych zastosowanie białego marginesu wokół grafiki jest bardzo dobrą praktyką. Jego brak może umniejszać zarówno prestiżu jak i wartości samego egzemplarza.

Pierwsza rola jaką pełni margines w przypadku pracy artystycznej to walor estetyczny. Patrząc na grafikę otoczoną białym marginesem widz automatycznie odczytuje, że ma do czynienia z dziełem artystycznym. W tym wypadku margines w istotny sposób odróżnia grafikę czy fotografię artystyczną od zwykłego plakatu (plakaty z założenia nie posiadają marginesów).

Druga istotna rola jaką pełni margines to obszar w którym artysta może sygnować reprodukcję. W przypadku reprodukcji typu giclee wydruki sygnuje się od frontu, na dolnym marginesie tuż pod grafiką. Z reguły w ramach sygnatury autor umieszcza swoje imię i nazwisko lub pseudonim, tytuł pracy oraz informacje na temat kolejnego egzemplarza w przypadku edycji limitowanej (np. “4/30”).

Kolejne istotne zadanie marginesu wokół grafiki to umożliwienie oprawy pracy pod passepartout. (w przypadku reprodukcji typu giclee zalecane jest aby wydruk został oprawiony pod szkłem razem z passepartout, które zapewnia dystans pomiędzy szybą a powierzchnią wydrukui). Aby pracę oprawić w passeparout zaleca się aby przynajmniej 1-2 cm arkusza weszło pod karton passepartout. To niweluje efekt “prężenia” wydruku. Brak marginesu spowoduje, że dużą część grafiki trzeba będzie ukryć pod passepartout.

Jeżeli chodzi wymiar marginesów to z reguły wystarczają 2-3 cm z każdej krawędzi. Nasz system pozwala na ustalenie wielkości marginesów w zakresie od 1 do 4cm przy zamawianiu wydruków na bazie plików JPG, PNG oraz TIF.